Milusin w eterze to akcja społeczna skierowana do osób, które w latach 1956-2000 uczęszczały do przedszkola w dworku Milusin – dawnym domu Marszałka w Sulejówku. Chodziłeś do przedszkola w Milusinie? Zgłoś się do nas!
Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą
Akcja społeczna Milusin w eterze realizowana jest w ramach międzypokoleniowego dwuletniego programu Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą. Celem programu jest odnalezienie wychowanków przedszkola, zebranie ich relacji i stworzenie wspólnej opowieści o dworku Milusin w formie krótkich audycji radiowych. Twórców zainspirowała wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego.
Dziennikarze przedszkolakom
Akcja Milusin w eterze realizowana jest przez zespół artystów i animatorów kultury pod kierunkiem Janusza Byszewskiego i Beaty Nessel-Łukasik przy udziale dokumentalistów audiohistorii, dziennikarzy Polskiego Radia i reżyserów dźwięku. Zgromadzone i opracowane przez historyków, montażystów i świadków powojennej historii domu Marszałka fragmenty nagrań zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności.
Fot. ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
Na falach radiowych i nie tylko
Wielki finał, czyli spotkanie absolwentów przedszkola nastąpi w nowo otwartym w listopadzie 2018 r. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a już w te wakacje zapraszamy do udziału w weekendowych spotkaniach plenerowych w Sulejówku, podczas których poznamy uczestników akcji społecznej Milusin w eterze. Po zakończeniu dwuletniego programu Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą zebrane archiwalia (nagrania, pamiątki, fotografie) zostaną przekazane do zbiorów muzeum i udostępnione w formie cyfrowej w Archiwum Społecznym Sulejówka.
KONTAKT: Beata Nessel-Łukasik (koordynator): tel. 602 215 672, e-mail: b.nessel@muzeumpilsudski.pl
Akcja społeczna „Milusin w eterze” realizowana jest w ramach międzypokoleniowego programu „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” dzięki dwuletniej dotacji otrzymanej na lata 2017 – 2018 z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna”. Program realizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego we współpracy z Polskim Radiem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.